10 rad pro přípravu jarní zahrady
Sezona zahrádkářů se nám pomalu, ale jistě, blíží, proto je právě teď ten pravý čas podívat se na pár základních rad, jenž by neměl opomenout žádný zahrádkář. Každý si jistě hned řekne „vždyť je ještě zima a na zahradě se nedá nic dělat“ – to je všeobecně rozšířený omyl. V tomto období lze volný čas věnovat nejen přípravě, ale také aktivnímu zásahu do zahrady, ano mám na mysli ono prořezávání větví, hnojení a ošetření trávníku a v neposlední řadě úpravu záhonů pro jarní výsev.
Druhou stranu mince tvoří pasivní práce, mezi které patří např. kontrola stavu zahradní techniky a její servis. Toto je jen velmi stručný a základní výčet činností, na které by neměl žádný správný zahrádkář zapomenout, samozřejmě záleží na typu zahrady, terénu, plochy a plánech dotyčného zahrádkáře.
Pojďme si společně navléknout rukavice a s chutí se pustit do práce. Dobře, žijeme v 21. století, tak spíše by se hodilo napsat „pojďme nastartovat naši zahradní techniku“, ovšem každý správný zahrádkář dobře ví, že bez oněch rukavic a něžné práce to nepůjde. Technika sice dokáže usnadnit práci, ale všechno udělat nedokáže.
Nyní se vám pokusím představit deset základních rad, které nejsou nijak náročné, přesto se na ně zapomíná.
1. Péče o stromy
První rada je zaměřena na zahrádkáře, jenž mají na své zahradě ovocné stromy, popřípadě pěstují vinnou révu. Všichni tito zahrádkáři by měli nejpozději do konce března ostříhat výhonky na těchto stromech, popřípadě je seříznout základním řezem. Jestli se rozhodnete pro radikálnější řezy v podobě silných větví, nezapomeňte plochu řezu ošetřit např. různými vosky (štěpánský) nebo použít různé druhy balzámů, které se dají běžně koupit v každém zahradnictví.
2. Zužitkujte větve
Druhá rada souvisí se zužitkováním větví a výhonků, jenž vytvoříte, ať zprvu vám to může připadat jako banalita, nicméně je dobré být připraven, jak naložit s odpadem v podobě větví. V žádném případě nedoporučuji spalování, vyhnete se tak mnoha problémům, popřípadě pokutám. Řešení spočívá v dalším zpracování větví, mohou výborně posloužit jako štěpka do kompostu, popřípadě jako náhražka mulčovací kůry.
3. Trávník
A konečně se dostáváme k trávníku, který považuje velká většina zahrádkářů za alfu a omegu celé zahrady. Zima travnatým plochám moc nepomáhá, ba naopak, a proto je důležité důkladné ošetření porostu, popřípadě odstranění mechu a celkové provzdušnění porostu. Nyní přichází na scénu technika a to v podobě vertikutátoru, který najde použití na každé zahradě. Tyto stroje jsou k dostání v každém zahradnictví. Nemusíte mít v žádném případě obavy, pokud po vertikutaci dojde k naprostému zbavení povrchu porostu, vertikutátor je navržený tak, aby odstranil jen mech a jiné rostliny mimo travnatých výhonků. Po vertikutaci proveďte výsev nového trávníku přímo do nakypřené půdy. Přidejte ještě hnojivo a úspěšnému výsledku se nelze vyhnout.
4. Technika
U techniky ještě na chvilku zůstaneme, neboť kontrola a případný servis vaší sekačky na trávu, křovinořezu, zahradního traktůrku a dalších pomocných strojů je nezbytnost. Servisujte vždy jen v servisu, vyjma běžných (jednoduchých) servisních úkonů, mezi které můžeme zařadit kontrolu řízení, ovládacích prvků, brzd a pojezdu. Náročnější servisní úkony, jako např. seřízení motoru, promazání a dotažení převodů, broušení nožů a výměna oleje, ponechejte raději autorizovanému servisu.
5. Zelenina
Pro pěstitele zeleniny tu mám nyní radu v podobě správné přípravy záhonů. První krok, který uděláte, by nemělo být nic menšího než zrytí celého záhonu a jeho následné přihnojení. Pokud plánujete výsev mrkve, cibule, hrachu nebo ředkviček, můžete sít tyto plodiny již na přelomu března a dubna do takto upravené půdy, samozřejmě dbejte na co nejkvalitnější přípravu terénu, zejména rozbití veškerých hrud a dodržení hloubky výsevu.
6. Hnojení a kypření
Zdali pěstujete zeleninu, která přezimuje, je nutné ji v předjarních měsících přihnojit a půdu kolem ní jemně zkypřit.
7. Betonové či plastové obrubníky
Pokud máte nebo plánujete vaše záhony obklopit do betonových nebo plastových obrubníků, udělejte to co nejdříve. Částečně tím zamezíte rozptylu plevelu, dále bych doporučil dosít okolo těchto obrubníků novou trávu.
8. Jak na jahodník?
Kdo by neznal jahodník a jeho sladké plody, tyto rostliny jsou mezi zahrádkáři velmi oblíbené a proto se podíváme jak ošetřit tyto plodiny po zimním spánku. Koncem března začněte opatrným ostříháním suchých listů, popřípadě napadených listů, potom provzdušněte půdu jemným zkypřením, můžete také přihnojit.
9. Boj proti škůdcům
Přelom března a dubna je období, pro které je charakteristické aplikování nejrůznějších postřiků proti škůdcům, samozřejmě záleží na konkrétní rostlině, ale důležitý je spíše termín, neboť pokud byste postřik aplikovali až v květnu, popřípadě později, mine se účinkem.
10. Úklid
Poslední radou je úklid celé zahrady, zejména pokud jste to neudělali již na podzim. Zima může přinést nové listí, např. do vašeho jezírka nebo spadané větve od mrazivých zimních větrů, které by mohly poškodit vaši techniku.
Přípravu byste neměli podcenit. Jak praví staré přísloví „je dobré být připraven“ až se na jaře začne probouzet vaše zahrada, věřte, že ten pohled bude tou nejkrásnější odměnou, která bude pokračovat i v dalších měsících.