Jak správně vybrat matraci?


2.5.2019 Facebook Twitter LinkedIn Google+ Blog,Jak vybratKaždý odborník v oboru zdraví a psychické pohody vám řekne, že to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je kvalitně se vyspat. Dlouhý, vydatný spánek na správné matraci může na vašem těle i duše vykonat hotové zázraky. Jenže různých matrací je na českém trhu, jak se v nich zorientovat? V tomto článku se podíváme na několik důležitých faktorů, které by měly ovlivnit výběr vaší matrace.

1) Pro koho je matrace určena

V dnešní době je pro nejmenší děti do dětských postýlek velmi oblíbená matrace z přírodních kokosových vláken. Pro větší děti a studenty jsou vhodné tvrdší matrace. A třeba pro seniory jsou ideální vyšší matrace a měkčí nebo také mohou sáhnout po antidekubitní matraci, která je přímo určená k tomu, aby bránila vzniku proleženin. Myslí se i na partnerské dvojice a pro ně jsou v prodeji takzvané partnerské matrace. A v neposlední řadě, například do hotelů se doporučují vyšší matrace s vysokou životností. Nejčastější v hotelech jsou velmi odolné pružinové nebo taštičkové matrace.

2) Účel využívání

Účel zmiňujeme třeba kvůli vlastníkům chat a chalup, či jiných domů a bytů, kde se nepřespává každý den. Při výběru matrace totiž musíte myslet i na to, zda matrace bude využívána každodenně nebo jen na občasné spaní. Pro každodenní užívá jsou doporučeny matrace s dlouhou životností, které si vyberete individuálně, kdy v nabídce máte možnosti zvolit si latexovou, z paměťové pěny, taštičkou, přírodní nebo dokonce i bio-ručně šité.
K příležitostnému přespání jsou dobré například rozkládací matrace (z důvodu skladování) nebo levnější varianty matrací – sendvičové nebo pružinové. Ale i tak by měla být každá matrace vyměněna po pěti až deseti letech užívání.

3) Tvrdost matrace a materiál

I tyto dva faktory jsou nejen důležité pro výběr, ale také jsou dle nich rozděleny matrace. Tvrdost matrací je udána v rozmezí od jedničky po sedmičku (od nejměkčí po nejtvrdší).

  • Nejměkčí matrace – jsou vyrobeny z latexové nebo studené pěny. V dnešních dnech jsou nejoblíbenější matrace z paměťové pěny, pro své výborné přizpůsobení tělu a navíc dokáží zabraňovat otlakům. Ideální pro seniory nebo osoby trpící kloubními potížemi.
  • Středně tuhé matrace – dá se říct, že tato tvrdost je nejčastěji používána. Dostatečně udržuje páteř v rovině.
  • Tužší matrace – tento stupeň bývá často vyztužen kokosovým vláknem či koňskými žíněmi, díky čemuž získávají lepší prodyšnost a proto jsou doporučené pro alergiky
  • Nejtvrdší matrace – ideální pro osoby vyšší váhové kategorie. A díky speciálnímu profilování umožňuje vytvářet až sedm anatomických zón.
  • Matrace s dvojí tuhostí – tyto matrace jsou oblíbené pro partnery, kdy si každý může vybrat stranu, jež mu bude nejvíce vyhovovat.
Náš tip: Kde koupit výhodně kvalitní matrace

4) Nosnost a prodyšnost

U nosnosti platí nepsané pravidlo, že uvedená nosnost matrace má převyšovat hmotnost uživatele minimálně o 5 kg. Prodyšnost je další důležitou vlastností matrace, hlavně pro uživatele, kteří se více potí. Pot, který totiž zůstane v matraci a nedá se odvětrat, je skvělým místem pro množení různých roztočů a zvyšuje riziko proložení matrace. Pro lepší odvětrání pomáhají příčné průřezy nebo mezery mezi vrstvami matrace.

5) Délka, šířka a výška matrace

Opět i zde platí jedno pravidlo, a to, že matrace by měla být o 20 až 30 centimetrů delší než uživatel a ideální šířka by měla být minimálně 90 centimetrů. Proto se nejčastěji setkáte s velikostí matrace o rozměrech 90×200 cm, ale existují i jiné varianty.

Pří výběru je dobré brát taky ohledy na to, v jaké jste zdravotní kondici, jestli máte nějaké zdravotní potíže, ale také jaký je potah matrace. Snímatelný potah je praktický z důvodu udržení čistoty.

Když tedy půjdete do obchodu pro svou novou matraci, mějte na paměti pro koho a kam, potom se ve své volbě nemůžete zmýlit. Nebojte se vyzkoušet sami na sobě, matrace bude váš přítel, který pro vás nebo vaše nejbližší zařídí pohodlný spánek.

Komentářů