Jak se ubránit horkému počasí v bytě?


15.6.2020 Facebook Twitter LinkedIn Google+ Blog


jak se ubranit hokemu pocasi doma

Konečně se po dlouhé zimě začíná oteplovat. Nestihneme se však ani rozkoukat a začínají se objevovat předpovědi o příchodu tropického počasí. Pokud však nežijeme v domě se zahradou, kde máme na zahradě umístěný bazén, může se nám naskytnout řada problémů, kterým se dá i včas předejít. Jelikož ale mnoho z nás “přežívá” tropické počasí v bytech, přinášíme Vám několik typů, jak se před horkem alespoň trochu ochránit.


Otevřená okna nepomohou, mohou spíše uškodit

Máte doma skutečně nedýchatelný vzduch a domníváte se, že problém vyřeší vyvětrání? Vyřeší, ale pouze v některých případech. Během vysokých teplot se obvykle nevyplatí mít otevřená okna. Ideální je větrat ráno a ve večerních či nočních hodinách, kdy je vzduch dostatečně chladný. Pokud budete mít otevřená okna během odpoledne či kolem poledne, teplý vzduch nám spíše projde do bytu, kde budeme mít nedýchatelně.

 

Přes zatažené žaluzie či závěsy tolik tepla nepronikne

Pokud se chcete před horkem uchránit, žaluzie a závěsy se mohou stát velmi vítaným pomocníkem. Přes zatažené žaluzie či závěsy totiž pronikne pouze malé množství tepla, a to platí především v případech, kdy nám do oken celý den svítí slunce. Budeme mít v bytě sice poněkud přítmí, ale za chladnější vzduch to přeci stojí.

 

Klimatizace může být vhodným řešením

V případě, že se nebojíte počáteční investice, která může být při pořízení poměrně vysoká, rozhodně je pořízení klimatizace pro Vás tou nejvhodnější volbou. Na českém trhu existuje nepřeberné množství různých druhů klimatizací od těch okenních až po mobilní. Mobilní klimatizace má tu výhodu, že její pořizovací cena není příliš vysoká a pro menší byt bohatě postačí. Lze ji samozřejmě přesouvat z místnosti do místnosti. Není náročná na obsluhu ani údržbu. Ve většině případů ji stačí pouze zapojit do zásuvky.

 

 

Pomohou i ventilátory

Jestliže do klimatizace nechcete investovat nebo je pro Vás nevhodná, můžete se poohlédnout i po klasických ventilátorech, které nám během tropického počasí dokáží zpříjemnit domácí prostředí. Oproti klimatizaci však mají jednu zásadní nevýhodu. Tou je to, že klimatizace dokáže v bytě udržet určitou teplotu po dlouhou dobu, zatím co ventilátor ochlazuje pouze točením, což v konečné fázi znamená to, že po jeho vypnutí se teplota v místnostech opět zvýší.

 

Co ještě může pomoci?

Každý z nás hledá nejrůznější způsoby, jak se před horkým letním počasím chránit či alespoň teplo v bytě minimalizovat. K tomu by nám mělo pomoci i omezení vaření během nejteplejší části dne. Přeci jen při vaření či pečení uniká do prostoru poměrně značná část tepla. V případě extrémního horka mohou také pomoci vlhké závěsy, které dáme před okna během větrání.

 

Komentářů