Jedlé dárky aneb domácí výroba (nejen) pod stromeček
Jak se obyčejně říká, láska prochází žaludkem a dárky jsou nejlepší od srdce. Můžete s tím nesouhlasit a snažit se to vyvrátit, pravdou však je, že každý z nás si čas od času dá rád něco dobrého na zub, ať už sladkého či slaného. Také je vždycky příjemné vidět dárek a vzpomenout si na toho, od koho jsme jej dostali, nevidět pouze onu hmotnou věc, ale i záměr a péči. Pokud jsem vás přesvědčila, není nic snazšího, než pro své blízké k letošním Vánocům (ale klidně i během roku k narozeninám a svátkům) připravit něco, na čem si pochutnají a zároveň jim to připomene vás.
Naprostou nutností u každé podomácku vyrobené delikatesy je volba vhodného obalu. Pěkné lahve a sklenice se dají koupit v kuchyňských potřebách, můžete však použít i vlastní. Pak stačí přírodní provázek, stužky, kousek ozdobné látky a osobitý dárek je na světě.
Likéry na zdraví a dlouhá léta
K Vánocům samozřejmě nejvíce patří vaječný likér, který není složité připravit doma pěkně čerstvý, z tučného mléka, rumu a domácích žluťoučkých vajec.
Pokud však chcete darovat více zdraví, doporučuji například zázvorovku. Tento silný výluh zaručeně rozproudí krev a ochrání tělo před nemocemi a nachlazením. Stačí vám oloupaný a nastrouhaný kořen zázvoru, zhruba 250 g na 1 l alkoholu, třeba vodky, k tomu dva citrony a dva pomeranče, také oloupané a nakrájené na kousky. Nechejte louhovat zhruba 3-4 dny, podle požadované síly.
Pečené ovocné čaje pro chladné večery
Upéci si vlastní čaj není nic složitého – navíc máte stoprocentní přehled o kvalitě použitého ovoce a množství přidaného cukru. Chuť můžete upravit přidáním více kyselých druhů jako jsou citrony, limety, ostružiny, borůvky, maliny apod., nebo naopak sladkých jako jablka, pomeranče, jahody,.. Prakticky cokoli, co vás napadne. Z koření přidejte třeba vanilku, hřebíček, badyán nebo skořici, záleží na kombinaci podle použitého ovoce. Přidat můžete i kapku rumu (samozřejmě s upozorněním pro řidiče).
Olejové speciály do každé kuchyně
Olej se snítkou rozmarýnu, nakládaným česnekem, ořechy nebo chilli papričkami? Či snad olej s bazalkou? Přímo jako dělané na těstoviny a saláty. Kvalitní olivový, slunečnicový či řepkový, nejlépe v biokvalitě zastudena lisované, v pěkné tmavé lahvi chránící před degradací světlem. Necháte-li extrahovat dostatečnou dobu, dojde k uvolnění silic a chuťových látek do oleje.
Nakládané sýry (nejen) k pivu a vínu
Sýry nakládané v oleji se zeleninou a kořením – pikantní, česnekové, jemné, sladké, můžete je připravit jak si jen vzpomenete. Důležitá je především volba samotného sýra. Nabízejí se sýry typu camembert, měkké uvnitř a tuhé po okraji, čerstvé sýry z ovčího, kozího či kravské mléka, použít můžete i Loštické tvarůžky nebo jiné aromatické zrající sýry, pokud víte, že je šálek čaje obdarovávaného. Také v závislosti na preferencích přidávejte ostatní přísady – rozmarýn, česnek, pálivé papričky, cibuli (výborná je i předem karamelizovaná – výsledná chuť je pak nasládlá), beraní rohy a podobně.
Ořechy, čokoláda a vše, co si můžete přát
Co je lepšího než sladkosti, které božsky chutnají? Snad jen ty, které navíc i báječně vypadají. Můžete upustit uzdu vlastní fantazii (s ohledem na možné potravinové alergie) a připravit jako dárek čokoládu “na míru”. Jako základ použijte dostatečně kvalitní hořkou, mléčnou či bílou čokoládu. Jako přísady pak třeba oblíbené ořechy – vlašské, lískové, kešu, pistácie, mandle, para, makadamové, apod. – nebo ovoce. Ovoce zvolte sušené, buď drobné, nebo jej nasekejte. Můžete také použít sušené jedlé květy. Pokud chcete něco více neobvyklého, sáhněte po hrubší soli nebo nasekaném sušeném chilli. Ingredience můžete zamíchat přímo dovnitř hmoty nebo je nasypat na spodní stranu po nalití do formy/formiček. Není to vůbec nic obtížného, stačí jen vhodná forma, folie, potřebné přísady a trocha šikovnosti.
K čaji o páté a dalším příležitostem
O čem mluvíme teď? Sušenky! Ať už budete připravovat sypkou “směs na sušenky”, kterou obdarovaný v případě potřeby jednoduše přetvoří v čerstvý a voňavý zázrak, nebo to vezmete pěkně do konce a připravíte mu je dopředu. Na co je potřeba myslet?
Především na trvanlivost – pokud připravujete směs, musíte ji chránit před vlhkostí a škůdci. I v případě hotových sušenek uvažujte dopředu. Například oblíbené zázvorové sušenky mají trvanlivost výbornou, pokud však budete používat více másla, ořechů či čokoládové kousky/kapky, můžete očekávat, že trvanlivost půjde o něco dolů. Pokud však budou tak výborné, jak je budete zamýšlet, zkazit se určitě nestihnou. Z druhů kromě zázvorových či perníkových sušenek rozhodně doporučuji klasické “cookies” s čokoládou a sekanými lískovými ořechy.