Cestování s dětmi bez nevolností? Poradíme jak na to!


26.6.2018 Facebook Twitter LinkedIn Google+ BlogUrčitě ji alespoň jednou zažil každý. Nevítanou kinetózu, neboli lidově nevolnost z cestování. Šimrání v břiše a žaludek jako na vodě, závratě, návaly a pocit na omdlení, doprovázený nejen nutkáním, ale mnohdy také skutečným zvracením – to jízdu autem, ale ani autobusem a dokonce vlakem nikomu moc nezpříjemní. Navíc, když se jedná o děti, které zmatení svého tělíčka snášejí mnohem hůře.

Držte se osvědčených triků

Mnohdy ze strachu před zvracením raději sami nejíme, ani nepijeme. Chyba! Prázdný žaludek je k nevolnosti daleko náchylnější, a proto nabídněte dítku malé a lehké jídlo v podobě sucharů či suchého pečiva, které je mnohem vhodnější.

V každém dopravním prostředku volte místo k sezení vždy po směru jízdy a pokud se vaše dítko chce dívat z okna, pak jej naučte dívat se do dálky, nikdy ne přímo na krajnici silnice. Mnoha dětem nedělá dobře prohlížení knížek, ani sledování pohádky. Nejlépe zafunguje povídání, zpívání, či nejrůznější hádanky.

Správná volba doby cestování je také důležitá. Pokud víte, že dítko trpí nevolností, volte raději jízdu v noci, kdy dítko většinu cesty sladce prospí.Nezapomínejte ani na pitný režim, ale také pravidelné a častější zastávky nejen na protažení, ale také rozptýlení mysli i uklidnění žaludku.

Důležité je také přizpůsobit samotnou jízdu – tedy především co se cestování v automobilu týká. Pokud vaše dítko trpí kinetózou, pak na rychlou jízdu stylem brzda plyn raději rovnou zapomeňte.

Spoléhejte na „pomocníky“

Ano, návštěvě lékárny se asi nevyhnete a pomocí zázračných pilulek ulehčíte jízdu nejen sobě, ale především malým cestovatelům. Nemusíte se však spoléhat jen na klasické léky proti nevolnosti, ale také na oblíbená a osvědčená homeopatika. Jejich síla je vyzkoušená a dají se užívat i během jízdy při náhlém zhoršení stavu. Stejně jako klasické léky můžete začít s indikací již před samotnou jízdou, dokonce se doporučuje zklidnit tělo již večer před odjezdem. Vždy samozřejmě respektujte doporučení výrobce a nikdy nepřekračujte doporučené dávkování ani časové rozpětí mezi jednotlivými dávkami a to jak u homeopatik, tak především u klasických léků.

Náš tip: Kde koupit levněji léky na nevolnost

Skvěle však fungují i přírodní prostředky jako zázvor, máta a dokonce speciální žvýkačky na cestovatelskou nevolnost umí zázraky. Ostatně větším dětem často pomůže i klasická žvýkačka či cucavý bonbon a čerstvý vzduch či chladivé obklady na obličej či zátylek také umí proti kinetóze dobře zabojovat.

Ilustrativní foto:  Car image created by V.ivash – Freepik.com

Komentářů