Hygge – pocit štěstí ze severu


19.2.2018 Facebook Twitter LinkedIn Google+ BlogPopíjení sklenky vína u plápolajícího krbu, večer strávený s oblíbenou knížkou nebo naopak v široké společnosti přátel. Všechny tyto činnosti v nás vzbuzují pocit, pro který jsme doposud neměli jednoslovný název.

Co je vlastně hygge?

Pokud jste poslední rok nežili jako samotáři za polárním kruhem (nebo možná právě proto), jistě jste zavnímali hit zvaný hygge. Toto norské slovo lze obecně přeložit jako útulnost či pohodlí. Má ale mnohem širší význam spojený s příjemným pocitem, klidnou atmosférou a uměním ji vytvořit. V posledních dvou letech se stalo hygge mezinárodním trendem a vznikají tak tématické kuchařky, knihy a průvodce životním stylem.

Některé evropské metropole se už mohou pochlubit i nabídkou hygge restaurací s jednoduchým dekorem a náladovým osvětlením, kde svůj gastronomický zážitek pozvednete na novou úroveň.
Nejen že hygge rozvíjí trend severského stylu v interiéru, ale propůjčuje tak i název samotnému přístupu k jeho vytváření. Je elegantní a domácký zároveň.

Harmonie světla

Světlo obecně hraje v hygge konceptu velkou roli. Je to nejjednodušší a zároveň nejrychlejší způsob, jak vytvořit tu správnou atmosféru. Navodíte ji svíčkami, tlumeným světlem ze stolní lampy nebo světelným řetězem. Vhodné je též vytvořit více světelných bodů, které se budou vzájemně doplňovat a lze je přizpůsobit různým situacím. Otevřené prostory je vhodné rozdělit do zón tak, aby vznikla útulná zákoutí a společenské prostory vhodné k relaxaci.

Příjemné textury a zemité barvy

Využívejte přírodní materiály jako je dřevo, kůže, vlna či kašmír. Pleteniny a tkaniny s měkkou texturou jsou přesně to, co k vytvoření hygge interiéru potřebujete. Volte kousky, do kterých se zachumláte a bude vám příjemně. Pletené přehozy, huňaté polštáře nebo kožešiny ledabyle hozené přes sedací soupravu jsou tím pravým. Při výběru barev se držte teplých a přírodních tónů. Odstíny šedé, bílé a krémové barvy vytvoří v bytě pocit klidu.

Hygge je hlavně o tom, abyste se cítili v pohodě a šťastní. Tento pocit pomohou navodit i vhodně zvolené interiérové dekorace a doplňky jako jsou např. zarámované plakáty s motivačními citáty, které vám vrátí ztracenou harmonii a klidnou mysl. Nezapomeňte též na svícny, lucerny a difuzéry s oblíbenou vůní.

 

Náš tip: Obchody, kde seženete zboží, které vám pomůže navodit atmosféru ve stylu Hygge

 

Ve skutečnosti hygge nemá přesný vzhled a není na něj žádný návod. Je o užívání si obyčejných činností. Ať už si vytvoříte každodenní rituál pití sypaného čaje z hrnečku po babičce nebo vyrazíte bruslit s partou přátel, užijte si daný moment a buďte přítomni nejen tělem, ale i duší.

Komentářů
  1. Lenka napsal/a 19.2.2018 18:29:

    Paradni clanek. Doporucuji motivacni obrazy z e-shopu http://www.promotivaci.cz, poridila jsem si je domu i do prace a skvele navozuji pocit hygge.