Jak vybrat školní aktovku nebo batoh?


14.8.2018 Facebook Twitter LinkedIn Google+ Blog,Jak vybratMáte doma malého předškoláka, kterého čeká 1.září jeho první cesta do školy? V tom případě budete jistě nejen poslední měsíce prázdnin shánět potřebně vybavení pro jeho první školní dny, ale budete se rovněž muset zajímat i o to, jakou školní aktovku či batoh svému malému školákovi pořídíte. Přece jen, bude mu dělat společnost každý den, tudíž je dobré svůj výběr před samotnou koupí několikrát rozumně zhodnotit.


Jak tedy vybrat správnou školní aktovku či batoh, aby vaše dítě nemělo jakékoliv zdravotní problémy? A na co se při výběru zaměřit nejvíce? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Je více než jasné, že vaše dítě bude mít na výběr školní aktovky naprosto odlišný názor než vy a že ho více než praktičnost a zdravotní hledisko bude zajímat líbivý motiv aktovky. Nenechte se ovšem za žádnou cenu zmást designem a raději investujte do batohu, který má vašemu dítěti opravdu, co nabídnout. Co byste tedy při výběru měli rozhodně zohlednit?

  • Hmotnost aktovky či batohu
  • Podpěru na záda
  • Reflexní prvky
  • Materiál
  • Praktičnost a rozdělení přihrádek
  • Design pro kluky a pro holky
  • Výběr podle věku první/druhý stupeň, středoškoláci

Hmotnost hraje důležitou roli

Když vezmete v potaz, co vše bude muset vaše dítě nosit na zádech v podobě sešitů, knih a různých psacích potřeb, měli byste zohlednit především hmotnost samotné aktovky. Ta by podle norem neměla být vyšší než 1,2 kg. Pro druhý stupeň je to přibližně 1,4 kg. Nicméně pokud se na trhu poohlídnete ještě po lehčí variantě, rozhodně tím nic nezkazíte. Naopak vězte, že vám vaše dítě ještě mile rádo poděkuje. Naprosto specifickou kategorii tvoří ještě aktovky, které jsou na kolečkách. Tím pádem je tak možné aktovku nosit buď na zádech anebo ji pohodlně vozit za sebou. V tomto případě ovšem nejdříve zhodnoťte zručnost vaší ratolesti, zda bude schopna svou aktovku takto přepravovat.

Podpěra na záda

Dalším důležitým aspektem je také anatomický tvar zad aktovky, který tvoří podpěru pro záda dítěte. Správně zvolené polstrování na aktovce bude naprosto bravurně kopírovat celkové zakřivení dětské páteře. Díky tomu zajistíte, že ač bude taška naplněna školními učebnicemi až k prasknutí, vaše dítě neztratí stabilní držení těla. Záda samotné aktovky by rovněž měla být pevná a to z toho důvodu, aby nedocházelo k různým otlakům na dětských zádech.

Materiál aktovky či batohu

Správně zvolený materiál aktovky či školní batohu může ušetřit mnoho nervů vám i vaším dětem. Materiál by měl být především voděodolný a také omyvatelný. Ne vždy děti nakládají se školními batohy tak, jak by měli a proto je velmi důležité, aby veškerý nepořádek šel také dobře z batohu či aktovky omýt.

Reflexní prvky nepřehlížejte

Další samostatnou kapitolou výběru jsou i reflexní prvky na aktovkách, které jsou nezbytností. Dobře zvolená aktovka by měla mít prvky v signálních barvách a také by měla být vybavena bezpečnostními prvky. Dostatečná viditelnost i při horších světelných podmínkách je nadmíru důležitá a to především v zimních sychravých měsících. Pokud má taška minimum reflexním prvků, je třeba se zaměřit na jejich následné dokoupení.

Náš tip: Kde koupit levněji školní aktovku nebo batoh

Praktičnost a rozdělení přihrádek

Členění jednotlivých přihrádek v batohu společně s pevným dnem batohu, tvoří rovněž nezbytný aspekt, na který byste se při výběru měli zaměřit. Je totiž velmi důležité, aby se vaše dítě dobře ve své aktovce vyznalo a neztrácelo tak čas ani nervy hledáním školních pomůcek. Přihrádky a nejrůznější kapsy a místa k uchopení lahví či svačin, jsou nezbytnou součástí každého batohu. Důležité jsou také menší „skrýše“ na mobilní telefon či klíče. Při výběru rovněž zohledněte i zapínání batohu, které by nemělo být příliš těžké, aby dítě nemuselo se svým batohem zápasit.

Design pro kluky a pro holky

Je více než samozřejmé, že každé pohlaví má naprosto odlišné nároky na vzhled svého batohu či aktovky. Na trhu existuje celá řada takovýchto batohů či aktovek, které nabízejí nejrůznější motivy dětských hrdinů či oblíbených pohádek. V případě, kdy ovšem budete chtít dopřát svému dítěti takovýto batoh, který bude navíc splňovat všechny vyjmenovaná kritéria, připravte se i na vyšší cenu za takovýto kousek.

Výběr podle věku první/druhý stupeň, středoškoláci

Rovněž při výběru záleží i na tom, jak staré vaše dítě je, respektive zda nastupuje do první třídy a vy tak vybíráte aktovku pro první stupeň základní školy či je již starší a vy řešíte buď batoh pro druhý stupeň či pro nastávajícího středoškoláka. Rozdíl je v tomto případě nejen v hmotnosti dané aktovky, ale také v tom, že pro druhý stupeň základní školy můžete pro dítě zvolit místo aktovky již klasický batoh, který buď bude součástí i jeho střední školy anebo ho připraví na batoh středoškolský, který bude muset samozřejmě rovněž odpovídat jeho momentálnímu vkusu.

Na závěr stačí jen podotknout, že současně nabízené aktovky či batohy, mají kromě základních povinných propozic i řadu dalších praktických doplňků, které ulehčí dítěti i vám život. Patří mezi ně například vyztužené ramenní popruhy, dokonalá ucha pro držení aktovky či batohu i v rukavicích, dále je to dostatečné polstrování aktovek či určitá protiskluzová úprava anebo hrudní pásky, které fixují celý batoh na dětských zádech.

Komentářů