Nejlepší spořící účty bez závazků s možností okamžitého výběru peněz
Hledáte možnost, jak krátkodobě zhodnotit své volné prostředky tak, aby je inflace znehodnotila co nejméně, nejlépe vůbec? Zároveň chcete mít v nakládání se svými penězi svobodu a možnost kdykoliv je vybrat a použít? V tom případě se námi nechte provést aktuální nabídkou spořících účtů a jejich úroků a podmínek a vyberte si pro vás nejvhodnější produkt.
Aktuální stav inflace a…
Podle Zprávy o inflaci za 1Q 2019, kterou vydala Česká národní banka na počátku tohoto roku, se inflace po dočasném zvýšení na počátku roku 2019 vrátí ke 2 % cíli. Většina úroků na spořících účtech se pohybuje do 2 %. O pokrytí inflace tedy při spoření na těchto účtech zatím nemůže být řeč, nicméně v poslední době se úrokové sazby začaly zajímavě pohybovat ve prospěch drobných střadatelů. Co je důvodem? Aktuální výše úrokových sazeb vyhlášených ČNB.
… a úroků vyhlášených ČNB
Výsledkem únorového měnového jednání bankovní rady ČNB bylo ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni. To znamená, že dvoutýdenní repo sazba zůstává na 1,75 %.
Pomocí dvoutýdenní repo sazby stahuje ČNB likviditu z trhu, jinými slovy snižuje množství prostředků, které si lidé a firmy mohou od bank půjčit a potažmo je utratit. Za tuto sazbu se tedy ČNB půjčuje od komerčních bank hotovost a po skončení splatnosti, jejíž základní sazba je 14 dní, jim za ni dá cenné papíry. Banky mají zajištěno jisté procento zisku a nejsou tolik motivované dále půjčovat lidem, klesá tedy objem úroků a rostou jejich úroky. Společně s tím se banky snaží zajistit si další hotovost od dalších klientů. Nejvýhodnějším mechanismem, jak přitáhnout nové klienty je nabídnout jim vysoké úročení jejich účtů. Bankám se tedy vyplatí dočasně zvýšit úrok nad dvoutýdenní repo sazbu, čímž přitáhnout klienty a dostanou novou hotovost. Poté úrok sníží pod hodnotu repo sazby a generují zisk z úroků, které obdrží od ČNB. Tuto strategii v poslední době volí např. Raiffeisenbank či ING Bank. Naopak strategii s dlouhodobější perspektivou volí Hello bank, u níž je zvýšená úroková sazba časově zatím neohraničená.
Spořící účty s aktuálně nejvyšším úrokem
Pojďme se detailněji podívat na jednotlivé produkty a porovnat jejich výhodnost pro běžného občana.
Raiffeisenbank
Nejvyšší úrok na trhu nabízí v současné době Raiffeisenbank se svým eKontem XL, v rámci něhož se vaše úspory mohou po dobu 6 měsíců úročit sazbou 3 %. V současné době je to jediný účet v České republice, jehož úroková sazba je nad mírou inflace. Vkládající je ale omezen maximální částkou 150 tisíc korun, čímž si banka reguluje své výdaje na zisk nových klientů, a tedy příjem hotovosti. Pro založení tohoto eKonta XL je podmínkou založit si v bance zároveň běžný účet.
ING Bank
V pořadí co se týče výhodnosti dalším účtem v současnosti klientům nabízejícím zajímavé úročení je ING Konto se svými 2 % a opětovným časovým omezením na 6 měsíců. Maximální částka pro toto úročení však je již 300 tisíc korun a není vyžadováno založení dalšího běžného účtu v ING Bank.
Hello bank
Peleton uzavírá Hello bank s poněkud odlišnou strategií v porovnání se svými dvěma předchůdci. Na Hello spořícím účtu dostanete při částce do 300 tisíc korun úrokovou sazbu 1,5 % bez časového omezení a bez nutnosti zakládat si v bance běžný účet. Nevýhodou je snad jen to, že k účtu nedostanete automaticky debetní kartu a pokud přesáhnete hranici omezující částky, vaše úroková sazba klesne na 0 %.
Komerční banka
Za zmínku ještě stojí KB, která nabízí po celý rok 2019 až 2 % úrok na spořícím účtu s neomezenou výší vkladu. Podmínkou však je provést alespoň 5 plateb měsíčně v celkové výši minimálně 5 000 Kč. Také pozor na obligátní slovíčko „až“. Úrok v KB je totiž dvousložkový a skládá se ze základní složky, která se mění podle finančních trhů a ze složky bonusové, jejíž výše je bankou garantována. Ve finále tedy nemáte jistotu, jaký výsledný úrok od banky dostanete.
Snad jen doplníme, že všechny účty zde zmíněné mají vedení účtu zcela zdarma, což se dnes již stává samozřejmostí.