Půjčka od státu na bydlení prošla omlazovací kůrou


20.9.2018 Facebook Twitter LinkedIn Google+ BlogA hlavně je obohacena o zajímavější podmínky pro její získání. Pokud tedy toužíte po bydlení ve vlastním, rozhodně si nenechte ujít lukrativní půjčku, kterou vám může poskytnout Státní fond rozvoje bydlení – SFRB.


Půjčka na bydlení má štědřejší limity

Zatímco dřívější verze této velmi výhodné půjčky od státu na zakoupení či vybudování vlastního bydlení byla limitována výší 600 tisíc korun, nyní se uchazeči mohou těšit až na 2 miliony korun, které mohou získat od Programu pro mladé, jak je tato půjčka nazvána. Získat tak můžete:

  • až 2 miliony korun na zakoupení rodinného domku do plochy 140 m², nejvýše však 80 procent z kupní ceny a to včetně zahrnuté ceny pozemku
  • až 1,2 milionu korun na nákup bytu do 75 m², nejvýše však 80 procent z jeho kupní ceny
  • až 300 tisíc korun na modernizaci bydlení

Splácet půjčku SFRB je radost!

Protože úroky, které státu zaplatíte, jsou skutečně rekordně nízké. Jejich výše je spojená se základní referenční sazbou EU pro naši republiku a nejméně může být ve výši jednoho procenta. Nyní je výše úroku 1,12 procenta a fixována je na pět let. Po uplynutí této doby se znovu úrok vypočítá podle stejných pravidel a fixován bude opět na pět let. Je přitom zcela jedno, zda máte půjčeny peníze na rekonstrukci či na pořízení nemovitosti či bytu. Rozdíl je pouze v době splatnosti – ta je u pořízení nemovitosti 20 let a u rekonstrukce domu či bytu deset let.

A výhody zdaleka nekončí!

Je to až k neuvěření, ale skutečně je to tak. Pokud navštívíte pobočku SFRB, nezaplatíte za konzultace či poradenství ani jedinou korunu. Stejně tak nemusíte sáhnout do peněženky v případě poplatků za uzavření smlouvy. Nic vás nebude stát ani vedení úvěrového účtu a pokud se rozhodnete zaplatit mimořádnou splátku či celou půjčku doplatit, nečekají vás žádné sankce ani poplatky. Potká-li vás nečekaná životní událost, která vám neumožní pravidelně splácet, můžete požádat o přerušení splácení úvěru až na dva roky. Potká-li vás naopak krásná životní událost v podobě narození potomka, můžete si z dlužné částky jistiny úvěru odečíst 30 tisíc korun. Týká se to však pouze těch, kteří si zažádali o úvěr na pořízení bytu či domu.

Jak získat úvěr u Státního fondu rozvoje bydlení

Především je potřeba splňovat stanovené podmínky a kritéria pro úspěšné získání úvěru. Především se jedná o:

  • věk žadatelů (nebo alespoň jednoho z nich), který nesmí přesáhnout hranici 36 let
  • pro získání úvěru na pořízení bytu či domu nesmí mít ani jeden z žadatelů vlastní nemovitost určenou k trvalému bydlení
  • nesezdaní partneři mohou také o úvěr požádat, musí však mít v péči alespoň jedno dítě ve věku do 15 let
  • žadatelé nesmí být nájemci družstevního bytu

Překvapit vás může také žádost SFRB o zástavní právo k pozemku a nemovitosti, vinkulaci pojistného plnění během stavby a po ukončení stavby vinkulaci životního pojištění.

K žádosti je nutné přiložit všechny potřebné přílohy a dokumenty včetně odhadu nemovitosti či projektovou dokumentaci pokud chcete stavět. Žádost se všemi náležitostmi můžete zaslat poštou či přes datovou schránku na jedno ze dvou pracovišť SFRB do Prahy či Olomouce. Doručit je můžete samozřejmě i osobně.

Chcete bydlet? Pospěšte si!

Ministerstvo pro místní rozvoj, které má tyto půjčky na starosti, hlásí velký zájem a již nyní je více než polovina finančních zdrojů, vyčleněných pro tento rok, vyčerpána. Ministerstvo je však štědré a počítá s tím, že pokud zájem nepoleví, navýší peníze do programu pro letošní rok až na jednu miliardu

Komentářů