5 způsobů, jak se vypořádat se zimní únavou
Taky máte pocit, že místo abyste radostným, svižným krokem vstoupili do dalšího roku plného výzev, energie se vám kamsi vytratila? Usínáte za chůze, skláníte ramena pod tíhou neviditelné únavy, kterou nedokážete pochopit? Nemáte žádné nové nápady, hlavou se vám převaluje pouze šedá mlha?
Tomu mraku, který vám zakalil výhled do radostného světa, se říká zimní únava. Někdo to nazývá zimní depresí, ale s klasickou, klinicky diagnostikovanou depresí to nemá moc společného. Zimní únava postihuje téměř všechny lidi bez rozdílu.
Co stojí za zimní únavou?
Vyčerpání po dlouhém období, kdy je kratší den a dlouho tma. Stres předvánočního shonu. Změna jídelníčku, méně vitamínů. To vše se na nás podepisuje jak po psychické, tak po fyzické stránce.
Co potřebujete?
Světlo a pohyb
Využijte každé chvilky ke kratší procházce. Můžete místo autem jít do práce pěšky. Vystoupit z autobusu o zastávku dřív. V polední pauze si vyjít na chvilku ven. Nastavit tvář každému slunečnímu paprsku, který zrovna poletí kolem.
Pohyb na čerstvém chladném vzduchu vám rozproudí krev, zvýší příjem kyslíku, změna teplot má pozitivní vliv na roztažnost cév a sluneční světlo aspoň trochu zmírní deficit vitamínu D, obvyklý v zimních měsících.
Vitamíny, vlákninu, vodu
Ráno si vymačkejte šťávu z pomerančů. Moc času to nezabere a posílí imunitu. Nebojte se vitamínů a doplňků stravy, pomůžou vám víc než kafe. Taky neuškodí omezit sladkosti, nahradit je vlákninou a dodržovat pitný režim.
Hřešit můžeme, když je nám dobře, v nepříznivých obdobích se vyplatí to ještě nezhoršovat špatnými stravovacími návyky.
Podívejte se na aktuální nabídku lékaren.
Spánek
Pravidelný spánek je rada, která už skoro přestává být zajímavá. Slýcháme ji všude. Přesto je to pravda.
Nic vám nevrátí energii tak, jako dlouhý a zdravý spánek.
Na rytmu spánku a bdění je zajímavé, jak v malém měřítku kopíruje roční přírodní cyklus. Stejně jako se v přírodě střídají jednotlivá období, růst s odpočinkem, střídají se i u nás období klidu a vyšší aktivity. I naše tělo potřebuje regenerovat. Potřebuje v přirozeném rytmu a v souladu s přirozenými cykly, které máme hluboko zakódované, nabrat síly.
Podvolte se rytmu přírodních cyklů. Nejděte proti němu, ale využijte jeho pohybu a nechte se unášet. Jak, to se dozvíte v dalším bodě.
Necítit se provinile
Připadáte si provinile, že nejste v práci tak výkonní?
Zkuste, pokud to půjde, upravit práci sobě a ne sebe nadměrným, příliš ambiciózním požadavkům. Nepouštějte se do nových projektů, pokud to není nutné. Nechejte je na příznivější dobu. Práci si rozdělte na menší části a prokládejte přestávkami.
Zimní únava tady prostě je, jak už jsme si říkali o přirozených cyklech, ale nebude zde navždy. Co takhle s tím nebojovat, ale smířit se s tím a integrovat své pocity do denního plánu?
Využijte toto období k vnitřní inventuře. Uklizeno máte od vánoc, nemusíte mít doma druhou službu, zaměřte se na sebe. Odpočívejte, vzpomeňte si, co vás dřív bavilo a neměli jste čas. Knížky, křížovky, pletení, rozebírání spotřebičů, vyřezávání zvířátek apod.
Zrovna teď je ten pravý čas. Odpočinout si bez výčitek, dostat se do psychické pohody, uklidit si v hlavě a pomalu, ale opravdu velice pomalu se připravit na další rok.
Koupit si něco hezkého
Začátek roku je obdobím změn, ať už opravdových, nebo jen plánovaných. Mám na mysli novoroční předsevzetí. A rovnou říkám – takhle ne.
Novoroční předsevzetí vyvěrají z našich negativních částí, z naší nespokojenosti se sebou samými. Říkají nám, že nejsme dost dobří. Mají nás vylepšit, napravit. Naložit na nás zodpovědnost za splnění těžkého cíle, který jsme dosud splnit nedokázali. Místo toho nespokojenost jen zhoršují, když je jako 99% lidí nedodržíme.
Nedávejte si úkoly. Odměňte se. Zasloužíte si to.
Udělejte změnu pro sebe, ale hezkou. Zajděte si ke kadeřníkovi. Doplňte šatník. Udělejte si radost hloupou, nepraktickou, ale krásnou drobností. Poděkujte si a pochvalte se. Poděkujte si za vše, co jste předchozí rok dokázali. Buďte na sebe hodní a mějte sami sebe rádi.
Zimní únava není ničím negativním, co by nás nutně muselo limitovat v běžných činnostech. Radši se na ni můžeme dívat jako na vítanou možnost zklidnění, zpomalení a uvolnění po náročném roce. Možnost na chvíli se zastavit a meditovat.